Sedno Growth through Play System

Rozpoznawanie potrzeb i zainteresowań dziecka, rozwój poprzez relację, poszerzanie umiejętności społeczno- komunikacyjnych, bliskość i otwartość to FUNDAMENTY naszej pracy. Podążając za potrzebami naszych podopiecznych i ich rodzin oraz budując tożsamość terapeutyczną Dreamlab, z ogromną satysfakcją poszerzałam kompetencje podczas szkolenia Growth Through Play System I° st. w Łodzi. Co tak właściwie oznacza poszerzanie kompetencji zawodowych? Jak się okazuje kompetencje zawodowe to przede wszystkim PRACA NAD SAMYM SOBĄ. Podczas zajęć z dziećmi ze spektrum, bardzo istotne jest: jakie jest nasze nastawienie, z czym przychodzimy, jaka jest nasza kondycja psychofizyczna, jakie są w nas emocje.

System GPS jest metodą, która równolegle koncentruje się na dziecku, rodzicu i terapeucie – ukazuje jak ważna dla rozwoju jest satysfakcjonująca relacja, w której buduje się przestrzeń dla współdziałania, nauki, a co za tym idzie rozwoju dziecka. W momencie, gdy przestrzeń, która powinna być otwarta na dziecko (JEGO potrzeby, JEGO emocje, JEGO doświadczenia itp.) zostaje zajęta przez nas samych (nasze emocje, nasze doświadczenia, itp.), nie możemy mówić o pracy w oparciu o relację. Relacja to proces zachodzący pomiędzy dwoma osobami, które wzajemnie na siebie oddziałują. Relacja to „spotkanie” mające przynieść obu stronom satysfakcję i przyjemność, możliwość wyrażania siebie bez oceniania, krytyki czy oczekiwań.

Podążając za ideą PRACY W OPARCIU O RELACJĘ, System Growth Throug Play okazał się być strzałem w 10! Dlaczego? Ponieważ:

• nadaje strukturę,
  • idealnie systematyzuje,
  • daje konkretne narzędzia diagnostyczne
  • jest metodą, która dba o każdą osobę zaangażowaną w rozwój dziecka.

Tak więc jeśli:

• twoim najgłębszym pragnieniem jest spotkanie dziecka w spektrum autyzmu jako osoby, z którą chcesz nawiązać więź,
  • czujesz, że pierwszym krokiem jest zawsze budowanie relacji, ciepła, miłości, wzajemnych związków z dzieckiem,
  • wiesz, że to jest podstawą wszelkiego rozwoju każdego dziecka, człowieka i jest tym, czego dziecko w spektrum autyzmu najbardziej potrzebuje,

…to metoda Growth through Play jest właśnie dla Ciebie!

• Więcej informacji na temat naukowych podstaw Systemu Growth through Play można znaleźć na stronie Fundacji Zrozumieć Autyzm, która jest oficjalnym i jedynym partnerem Instytutu Relate to Autism w Polsce i jako jedyna ma pełne uprawnienia do szkolenia w technikach GPS .

Źródło: http://zrozumiecautyzm.pl/

Magdalena Elmanowska