Bazowe umiejętności komunikacyjne – czym są i dlaczego są takie ważne?

Rozwój mowy dziecka to proces, który zaczyna się od rozwoju bazowych umiejętności komunikacyjnych. Wraz z budowaniem fundamentów, takich jak kontakt wzrokowy, gest wskazywania palcem, naprzemienność i naśladownictwo, rozwija się zdolność do skutecznego porozumiewania się. 

Dlaczego bazowe umiejętności komunikacyjne są tak istotne? 

  • Kontakt wzrokowy – stanowi drogę do zrozumienia intencji, emocji i treści przekazywanych przez rozmówcę.
  • Gest wskazywania palcem jest formą komunikacji niewerbalnej i wskaźnikiem gotowości dziecka do komunikowania swoich potrzeb i zainteresowań. 
  • Naprzemienność – w interakcjach naprzemiennych dziecko uczy się reagować na bodźce zarówno werbalne, jak i niewerbalne, inicjować rozmowę oraz angażować się w dialog z innymi.
  • Naśladowanie stanowi natomiast ważny mechanizm uczenia się dzieci, umożliwiając im przyswajanie różnorodnych umiejętności (w tym językowych i komunikacyjnych!) 

Wymienione wyżej umiejętności są fundamentem skutecznej komunikacji i rozwoju językowego, co czyni je tym samym ważnymi w procesie oceny rozwoju mowy dzieci i planowaniu terapii logopedycznej. 

Bez bazowych umiejętności komunikacyjnych, poszerzanie słownictwa jest nieskuteczne. Ważne jest rozpoczęcie terapii od zbudowania solidnych podstaw, którymi są wymienione wcześniej zdolności, bo to właśnie one umożliwią dziecku lepsze zrozumienie i wykorzystanie słów w kontekście.

Udostępnij: