Daj przestrzeń, towarzysz, nie narzucaj.

Większość z nas chce wychować dziecko na samodzielnego i pewnego siebie człowieka, który poradzi sobie w dorosłym życiu. Jednak zaradność w życiu dorosłym nie przychodzi sama. Jej fundamenty tworzą się już w okresie dzieciństwa i rozwijają aż do dorosłości. Dlatego czas zacząć już teraz.
Jak to zrobić?
Naszym zadaniem jako rodziców jest TOWARZYSZENIE. Drogi rodzicu! Nie wyręczaj dziecka w każdej czynności, nie dawaj gotowych recept i rozwiązań na wszystko. Towarzysz dziecku w trudnościach, daj przestrzeń na własną inicjatywę, pomysły, rozwiązania. Po prostu bądź, lecz nie wyręczaj. Poczekaj- dzieci są naprawdę pomysłowe i zaradne. Pozwól wydobyć ten potencjał.
DAJ PRZESTRZEŃ do nauki i pomagaj przy upadkach. Dzieci uczą się przez samodzielność, przez samodzielne odkrywanie świata. Dziecko nie będzie miało szansy poznać świata, jeśli nie otrzyma od Ciebie przestrzeni, by to robić. Pozwól odkrywać świat i budować pozytywne przekonania.
NIE NARZUCAJ. Pozwól dziecku zrobić coś inaczej, po swojemu. Niech poczuje, że w pewnych kwestiach, które dotyczą jego samego jest decyzyjny i potrafi sobie poradzić. Wybierze ubranie na następny dzień do przedszkola, spakuje się sam do szkoły, sam zaplanuje sobie czas wolny, sam odrabia lekcje. Dziecko nie pamięta co ma zadane? Trudno! Nie dzwoń po innych mamach, nauczycielkach. Powinno samo pogłówkować jak rozwiązać ten problem? Czy coś się stanie jak nie odrobi wszystkiego? Odrobi ważną życiową lekcję, nauczy się konsekwencji, na przyszłość będzie bardziej uważne i bardziej odpowiedzialne.
DAJ PRZESTRZEŃ, TOWARZYSZ, NIE NARZUCAJ. Niech Twoje dziecko zacznie działać, uwolnij Jego potencjał.

Autor: Elżbieta Mirzejewska – Psycholog, terapeuta w Dreamlab